70 lat sportowych samochodów Porsche

Opublikowano: 14 czerwca 2018 - 13:04 Autor: Moto Replika

Obchody jubileuszu Porsche wkraczają w kulminacyjną fazę: w piątek (8 czerwca), w Porsche Museum odbyła się ceremonia otwarcia specjalnej wystawy „70 lat sportowych samochodów Porsche” z udziałem zaproszonych gości.

W uroczystości wezmą udział: premier Badenii-Wirtembergii Winfried Kretschmann, parlamentarny sekretarz stanu przy Federalnym Ministrze Transportu i Infrastruktury Cyfrowej Steffen Bilger, a także liczni przedstawiciele świata polityki, biznesu oraz spraw społecznych. Narodziny marki Porsche będą wspólnie wspominać: dr Wolfgang Porsche, przewodniczący rady nadzorczej Porsche AG, Oliver Blume, prezes zarządu Porsche AG, i Uwe Hück, zastępca przewodniczącego rady nadzorczej Porsche AG. Dokładnie 70 lat temu, 8 czerwca 1948 r., dopuszczono do ruchu Porsche 356 „No. 1” Roadster. Od tamtej pory firma nie tylko produkuje samochody sportowe – Porsche jest synonimem sportowych wrażeń z jazdy i sposobu myślenia, motoryzacyjnych innowacji, designu oraz funkcjonalności.

Na specjalnej wystawie producent prezentuje szereg kamieni milowych, które bezapelacyjnie pomogły mu kształtować i napędzać rozwój sportowych aut – od 1948 r. aż do dzisiaj. Jej celem jest podkreślenie wybitnych osiągnięć Porsche w minionych siedmiu dekadach. Na obraz historii oraz przyszłości marki składa się ponad 75 eksponatów – od legendarnego Porsche 356 „No. 1” Roadster z 1948 r. do całkowicie elektrycznego Porsche Mission E.

„Wystawa zorganizowana dla uczczenia jubileuszu naszej marki jest dla nas okazją do wprowadzenia zupełnie nowych standardów” – zauważa Achim Stejskal, dyrektor Porsche Museum. „Po raz pierwszy całkowicie przeprojektowaliśmy całą naszą przestrzeń wystawową o powierzchni ponad 5600 metrów kwadratowych”.

Jako pierwszy eksponat – i „początek sportowych samochodów” – wystąpi 70-letnie 356 „No. 1” Roadster. Za sprawą tego unikalnego modelu Porsche jest jednym z niewielu producentów samochodów na świecie, którzy mają w posiadaniu oryginalny, pierwszy egzemplarz auta własnej marki.

Istotną część każdej dekady stanowią aktywności w sportach motorowych. Przez całą swoją historię Porsche nieprzerwanie rozwija i testuje nowe rozwiązania w samochodach wyścigowych – samochodach, które później stają się legendami. Ta sama zasada kształtuje „przyszłość samochodu sportowego”, czyli prototyp Mission E – pierwsze Porsche z napędem całkowicie elektrycznym, czerpiące z doświadczeń triumfującego w Le Mans 919 Hybrid. Seryjna wersja modelu pojawi się na rynku w 2019 r. Goście będą mogli zapoznać się także z projektami cyfrowymi, takimi jak łączność za pośrednictwem Porsche Connect czy ochrona danych w samochodach sportowych przy użyciu łańcucha blokowego (blockchain). Specjalnej wystawie towarzyszyć będą interaktywne doświadczenia, jak na przykład aplikacja na bazie rozszerzonej rzeczywistości dla Mission E. Dzięki okularom AR goście oglądający prototyp będą mogli zapoznać się z dodatkowymi informacjami na jego temat.

Unikalna atmosfera specjalnej wystawy to efekt połączenia historii Porsche na przestrzeni kolejnych epok z kulturowymi wartościami firmy: pionierskim duchem, pasją, sportowym charakterem i rodziną. Wystawa szczególny nacisk kładzie również na pracowników, kierowców wyścigowych oraz przyjaciół Porsche – wszyscy ci ludzie pomogli zapewnić firmie dzisiejszą pozycję. Bez legendarnej pasji pracowników Porsche i entuzjazmu społeczności Porsche na całym świecie taka historia sukcesu producenta samochodów sportowych byłaby nie do pomyślenia.

Specjalna wystawa dla uczczenia jubileuszu zostanie zorganizowana także w pawilonie Porsche w miasteczku Autostadt w Wolfsburgu. Jako przykłady inżynierskiego kunsztu Porsche pojawią się na niej pierwsze cztery egzemplarze 356 Speedster z 1954 r. Kolejna wyjątkowa wystawa odbędzie się jutro, 9 czerwca, podczas rodzinnego dnia w fabryce Porsche w Lipsku.

Z okazji swoich okrągłych urodzin producent samochodów sportowych przygotował w tym roku liczne aktywności w różnych zakątkach globu: jutro (9 czerwca) zaprasza fanów na wydarzenie „Sports Car Together Day”, odbywające się we wszystkich placówkach Porsche na świecie. Na niedzielę (10 czerwca) zaplanowano wielkie święto na terenie festiwalu Cannstatter Wasen. W weekend 16-17 czerwca firma przywita swoich pracowników, mieszkańców Zuffenhausen oraz fanów marki podczas publicznych uroczystości na terenie macierzystego zakładu i w jego okolicach, wokół Porscheplatz. W ramach imprezy odbędą się interaktywne zajęcia dla zwiedzających, zarówno młodych, jak i starszych, krótkie wycieczki po fabryce, koncerty, pojawią się food trucki, a goście będą mogli śledzić relacje na żywo z 24-godzinnego wyścigu Le Mans oraz transmisję meczu mistrzostw świata w piłce nożnej Niemcy-Meksyk. Wstęp do muzeum i na wszystkie wydarzenia przez cały weekend będzie bezpłatny.

Porsche będzie świętować swój jubileusz również podczas Festiwalu Prędkości, który odbędzie się w dniach 12-15 lipca na torze wyścigowym Goodwood w Wielkiej Brytanii, oraz w ramach zlotu „Rennsport Reunion” w Kalifornii (27-30 września). Obchody zakończy wydarzenie „Sound Night”, zaplanowane na 13 października na Porsche Arena w Stuttgarcie. Specjalna wystawa „70 lat sportowych samochodów Porsche” potrwa do 6 stycznia 2019 r. Porsche Museum jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 9-18.

O autorze

renomowany portal motoryzacyjny. Auta nowe i używane. Najlepsze salony samochodowe, komisy i warsztaty. Pokazujemy i promujemy tylko prawdziwych fachowców.

Komentarz