Auto używane – dobrze sprawdź zanim kupisz

Opublikowano: 12 sierpnia 2021 - 09:30 Autor: Moto Replika

Pandemia spowodowała, że Polacy w trosce o zdrowie chętniej poruszają się własnym samochodem, w efekcie czego znacznie wzrósł popyt na używane auta. Jak podaje Instytut Samar w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku liczba rejestracji importowanych aut wyniosła 391 380 sztuk i jest o 28,7% większa niż w analogicznym okresie 2020 roku. Oprócz wzrostu liczby importowanych pojazdów rośnie również ich średni wiek – w tym roku osiągnął już 12 lat. To wystarczająco długi czas, aby były one mocno wyeksploatowane i kryły w sobie wiele usterek.

Każdy, kto zmierzył się z koniecznością sprawdzenia stanu technicznej samochodu używanego wie, że nie jest to proste zadanie i wymaga zastosowania specjalistycznych urządzeń i narzędzi diagnostycznych. Najważniejszym jednak czynnikiem takiej weryfikacji jest wiedza i doświadczenie ekspertów motoryzacyjnych oraz umiejętność analizy zebranych po przeprowadzonych oględzinach wyników. Dlatego warto zaufać profesjonalnym rzeczoznawcom samochodowym DEKRA i to właśnie w ich ręce oddać wybrany samochód, aby dokonali wnikliwych badań rzeczoznawczych i ostatecznie określili techniczną jakość pojazdu, jego sprawność i mobilność.

Co i jak należy zweryfikować?

Fizyczna ocena stanu technicznego z użyciem specjalistycznych narzędzi i urządzeń powinna zawsze odbywać się na stanowisku serwisowym. Rzeczoznawcy DEKRA w swojej pracy wykorzystują tzw. testery, za pomocą których dokonują odczytu zapisanych w komputerach samochodu błędów oraz weryfikują zapisy dotyczące przebiegu na podstawie sterowników i modułów silnika, skrzyni biegów, czy też poduszek powietrznych. Po wykonaniu takiego badania konieczne jest jego przeanalizowanie. Ta część jest również wskazówką do fizycznego obejrzenia pojazdu i do skupienia uwagi na konkretnych podzespołach.

Bezpieczeństwo to podstawa

W samochodach znajduje się wiele podzespołów, które wpływają na bezpieczeństwo jazdy i powinny zostać poddawane gruntownej weryfikacji. Rzeczoznawcy DEKRA sprawdzają układy napędowe, hamulcowe i wydechowe, stan zawieszenia zarówno w tracie jazdy, jak i stacjonarnie oraz dokonują kompletnego sprawdzenia elementów konstrukcyjnych. Jeśli podczas badania stanu karoserii i powłoki lakierniczej zostają stwierdzone naprawy, to jest to pierwszy z sygnałów do przyjrzenia się, czy zostały one poprawnie wykonane i czy nie zagrażają naszemu bezpieczeństwu.

O autorze

renomowany portal motoryzacyjny. Auta nowe i używane. Najlepsze salony samochodowe, komisy i warsztaty. Pokazujemy i promujemy tylko prawdziwych fachowców.

Komentarz