Fiat 3½ hp z 1899 roku weźmie udział w “London to Brighton Veteran Car Run”

Opublikowano: 23 października 2019 - 11:44 Autor: Moto Replika

Fiat, jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych producentów samochodów na świecie, został ustanowiony oficjalnym patronem wyścigów “Bonhams London to Brighton Veteran Car Run 2019”, imprezy organizowanej przez Royal Automobile Club.

Patronat jest zarezerwowany tylko i wyłącznie dla najsławniejszych producentów motoryzacyjnych, których historia sięga pionierskiego okresu w produkcji samochodów, poprzedzającego rok 1905. Tylko takie kultowe marki mają zaszczyt brać udział w tymj najstarszym na świecie, motoryzacyjnym wydarzeniu. Modele wyprodukowane przez producenta z Turynu były zawsze obecne pośród ponad 400 uczestników corocznego, pamiątkowego przejazdu.

Z okazji tego angielskiego wydarzenia, podczas którego w tym roku świętowane będą również 120. urodziny Fiata, włoska marka podjęła współpracę z Narodowym Muzeum Motoryzacji w Beaulieu, dzięki czemu najstarszy Fiat w Wielkiej Brytanii, czyli Fiat 3½ hp z 1899 roku, może ponownie pojawić się na drodze. Jest to jeden z najrzadszych egzemplarzy na świecie tego niezwykłego modelu, który teraz “stawi czoła” w corocznym wyścigu samochodów zabytkowych “London to Brighton Veteran Car Run”, pokonując 60 mil na trasie między Hyde Parkiem w Londynie, a Madeira Drive w Brighton.

Należący do FCA UK Ltd i będący częścią stałej wystawy Narodowego Muzeum Motoryzacji w Beaulieu, Fiat 3½ hp, może wygodnie pomieścić dwie osoby dorosłe i dwoje dzieci, siedzących twarzą do kierowcy w pozycji vis-à-vis. Z dwucylindrowym silnikiem w konfiguracji poziomej o pojemności 697 cm3 i 3-biegową skrzynią (bez biegu wstecznego) może osiągnąć maksymalną prędkość około 34 km/h, przy całkiem przyzwoitym zużyciu paliwa 15 l/km.

O autorze

renomowany portal motoryzacyjny. Auta nowe i używane. Najlepsze salony samochodowe, komisy i warsztaty. Pokazujemy i promujemy tylko prawdziwych fachowców.

Komentarz