BMW Efficient Dynamics

Opublikowano: 2 kwietnia 2020 - 11:11 Autor: Moto Replika

Unikalne połączenie radości z jazdy i zrównoważonej mobilności już od 2007 r. Konsekwentne nastawienie na maksymalną wydajność. Spełnienie założeń dotyczących flotowej emisji CO2 w 2020 i 2021 r.

Wraz z pakietem technologicznym Efficient Dynamics BMW Group stworzyła w 2007 r. koncepcję, która do dziś nie ma sobie równych w branży motoryzacyjnej. Ciągła redukcja zużycia paliwa, a tym samym emisji CO2, połączona została z konsekwentnym wzrostem radości z jazdy. BMW Efficient Dynamics jest zatem podstawową cechą wszystkich modeli BMW i kluczowym powodem, dla którego BMW Group będzie w stanie w pełni realizować cele Unii Europejskiej w zakresie emisji CO2.

Środki techniczne w każdym obszarze pojazdu

Strategia BMW Efficient Dynamics polega na stałej optymalizacji absolutnie każdego aspektu pojazdu. Na przykład w zakresie aerodynamiki wykorzystywana jest obecnie trzecia generacja aktywnych klap powietrza, a w nowym BMW iX3, które wejdzie na rynek w tym roku, zastosowane będą aerodynamiczne koła BMW najnowszej generacji. Koła te wyróżnia udoskonalona technologia. Ich współczynnik oporu powietrza został zmniejszony o pięć procent w porównaniu do konwencjonalnych kół BMW X3, a masa o 15 procent w porównaniu do poprzednich kół aerodynamicznych BMW. Aby umożliwić uzyskanie tak znaczącego postępu, zakłady w Monachium przeprowadziły w ostatnich latach szeroko zakrojone inwestycje w infrastrukturę badawczo-rozwojową aerodynamiki. Nowe BMW serii 3 Limuzyna, obecnie samochód o najlepszej aerodynamice, ma współczynnik Cx wynoszący zaledwie 0,23, co daje mu najwyższą pozycję w swoim segmencie.

Inteligentna lekka konstrukcja miała również duży wpływ na wydajność. Pomimo wzrostu rozmiarów i standardów bezpieczeństwa udało się na przykład zmniejszyć masę modeli kolejnych generacji. Optymalizacja struktur i wykorzystanie właściwych materiałów we właściwym miejscu w pojeździe są kluczem do osiągnięcia wyznaczonych celów.

Centralną rolę w BMW Efficient Dynamics odgrywa również szeroka oferta rodzajów jednostek napędowych: wysokowydajne silniki spalinowe z układami 48 V, modele hybrydowe plug-in, a także samochody całkowicie elektryczne – wszystkie podporządkowane są podstawowej zasadzie Efficient Dynamics: minimalizacji zużycia przy maksymalizacji wydajności – i przy zachowaniu konsekwentnej orientacji na potrzeby klienta. Technologia mild hybrid 48 V daje przy tym znacznie większe możliwości wykorzystania odzysku energii hamowania. Jesienią 2019 r. technologia mild hybrid została wprowadzona po raz pierwszy w czterech wariantach modelowych BMW 520d, a wiosną 2020 r. pojawi się również w BMW serii 3 oraz BMW serii X3 i BMW X4.

Czwartym możliwym filarem w portfolio układów napędowych jest BMW i Hydrogen NEXT, który firma po raz pierwszy zaprezentowała publicznie podczas targów IAA 2019. Już od roku 2013 BMW Group współpracuje z Toyota Motor Company w zakresie technologii ogniw paliwowych. Jednak ze względu na istniejący wciąż jeszcze brak warunków ramowych, m.in. dostępu do „ekologicznego wodoru”, seryjnej produkcji takich pojazdów w BMW Group można spodziewać się dopiero w perspektywie średnioterminowej.

Znacząca korzyść dzięki konsekwentnemu wdrażaniu

W ciągu ostatnich 13 lat BMW Efficient Dynamics doprowadziło do zmniejszenia zużycia paliwa przez flotę i związanej z tym emisji CO2 o ponad 40 procent. Ponadto BMW Group będzie w stanie w pełni zrealizować cele Unii Europejskiej w zakresie emisji CO2. Wynika to również z konsekwentnego wprowadzania innowacji BMW Efficient Dynamics standardowo we wszystkich seriach. Tylko w 2020 r. dzięki BMW Efficient Dynamics i konsekwentnej elektryfikacji modeli możliwe będzie zmniejszenie tej liczby o kolejne 20 procent w stosunku do roku 2019. W ten sposób klienci BMW mogą zawsze korzystać z maksymalnej radości z jazdy i zalet zrównoważonej mobilności.

BMW Efficient Dynamics wyznacza kierunek na przyszłość

Wszystko to umacnia BMW Group w dążeniu do kontynuowania tych działań i dalszego oferowania swoim klientom innowacyjnych produktów o wysokiej wartości ekologicznej na właściwym rynku we właściwym czasie. BMW Efficient Dynamics stanowi podstawę do tego, aby zawsze realizować obietnicę marki BMW dotyczącą „radości z jazdy” z najbardziej efektywną ofertą – w interesie naszych klientów.

O autorze

renomowany portal motoryzacyjny. Auta nowe i używane. Najlepsze salony samochodowe, komisy i warsztaty. Pokazujemy i promujemy tylko prawdziwych fachowców.

Komentarz