Porsche Speedster na targach Retro Motor Show 2019

Opublikowano: 18 października 2019 - 12:58 Autor: Moto Replika

W ostatni weekend miesiąca, w dniach 25-27 października, w Poznaniu odbędzie się kolejna edycja targów pojazdów zabytkowych Retro Motor Show. Dla fanów klasycznych sportowych samochodów Porsche przygotowało nie lada atrakcję – na stoisku stworzonym wspólnie z Porsche Club Poland oraz Porsche Centrum Poznań wystąpi sześć egzemplarzy kultowych modeli Speedster, od klasycznego 356 aż po zeszłoroczny prototyp 911 Speedster typ 991, a także jego wersję produkcyjną. Każdy z nich jest ucieleśnieniem purystycznej przyjemności z jazdy – lekkości, wyjątkowej dynamiki i wiatru we włosach. Prezentowane na wystawie samochody użyczone są przez Porsche Museum (poza najnowszym, produkcyjnym 911 Speedster).

W tym roku targi Retro Motor Show odbędą się już po raz czwarty. Impreza cieszy się dużym powodzeniem – ubiegłoroczną edycję odwiedziło prawie 37 tys. gości. To okazja do odbycia wspaniałej podróży przez historię motoryzacji oraz zobaczenia aut, które niejeden pasjonat dwóch i czterech kółek chciałby mieć w swoim garażu. Poza zabytkowymi samochodami na targach będzie można podziwiać wystawę pojazdów specjalistycznych i zapoznać się z ofertą firm zajmujących się renowacją klasyków, również w formie efektownych pokazów oraz wykładów. Dodatkową atrakcją będzie strefa retrotuningu z egzemplarzami po modyfikacjach. Oczywiście jeśli targi, to i giełda – podczas imprezy będzie można nie tylko oglądać, ale i kupić wymarzony zabytkowy wóz.

Tradycyjnie na targach Retro Motor Show będą gościły także samochody sportowe Porsche. W tym roku na oficjalnym stoisku producenta ze Stuttgartu-Zuffenhausen wystąpi zjawiskowa reprezentacja modeli Speedster – każdy z nich stanowi esencję prawdziwej wolności za kierownicą samochodu. Odmiany Speedster współtworzą historię Porsche już od 1952 roku. Ich przodkiem jest model 356 America Roadster z lekkim aluminiowym nadwoziem, opracowany na rynek amerykański i zbudowany w zaledwie 16 egzemplarzach. Uwzględniał on kluczowe elementy projektu Speedster, w tym lekkie poszycie dachowe i kubełkowe fotele. Jesienią 1954 roku Porsche wyprodukowało samochód znacznie tańszy od modelu 356 America Roadster, po raz pierwszy ze słowem „Speedster” w nazwie. Szybko wywołał on sensację w świecie sportów motorowych – łączył stalowe nadwozie kabrioletu z mocno pochyloną przednią szybą, minimalistycznym wyposażeniem wnętrza i rozkładanym dachem. W słonecznych stanach USA model 356 1500 Speedster, bo o nim mowa, natychmiast stał się hitem. Ten purystyczny wóz stworzono wyłącznie z myślą o czystej przyjemności z jazdy.

W kolejnym czasie pojawiły się inne wcielenia 356 Speedster, w tym 356 A 1500 GS Carrera GT Speedster z 1,5-litrowym silnikiem typu bokser o mocy 110 KM – to pierwsze seryjne Porsche, które osiągało prędkość maksymalną 200 km/h. Wielki powrót nadwozia Speedster nastąpił pod koniec lat 80., wraz z debiutem modelu serii G, a później kolejnego, zbudowanego na bazie typu 964. W obu przypadkach mowa o bardzo rzadkich okazach (powstało, odpowiednio, 2103 oraz 945 sztuk). W 2010 roku Speedster wrócił na rynek jako samochód oparty na 911 typ 997 – i w jeszcze bardziej ekskluzywnej serii, bo liczącej zaledwie 356 sztuk. Najnowszą reinkarnacją takiego nadwozia jest Speedster zaprezentowany w 2018 roku, z okazji 70. urodzin marki Porsche. To kolejny samochód z zadatkami na cenionego i poszukiwanego klasyka – w wersji produkcyjnej, która również zostanie zaprezentowana na wystawie, został zbudowany w liczbie zaledwie 1948 egzemplarzy.

Teraz przedstawicieli pokoleń Porsche Speedster będzie można zobaczyć na targach Retro Motor Show w Poznaniu. Obok siebie wystąpią: 356 A 1600 Super Speedster (rocznik 1958), 911 Carrera 3.2 Speedster Turbolook (930), 911 Carrera 2 Speedster (964), 911 Speedster (997) oraz prototyp 911 Speedster (991). To naprawdę wyjątkowa okazja – taką kolekcję trudno w jednym miejscu spotkać nawet w Porsche Museum w Stuttgarcie-Zuffenhausen. Tradycyjnie, wszystkie Speedstery mają nie tylko obniżone przednie szyby i unikalne konfiguracje, ale także mocne wolnossące silniki, zgodnie z koncepcją niezrównanej dynamiki jazdy pod gołym niebem.

Targi Retro Motor Show odbywają się w piątek 25 października (w godz. 11-19), w sobotę 26 października (godz. 10-18) oraz w niedzielę 27 października (godz. 10-17). Jednorazowy bilet wstępu zakupiony online kosztuje 21 zł (na miejscu: 28 zł). Dostępne są również tańsze bilety rodzinne, a także płatny parking dla gości. Impreza odbędzie się na terenie MTP, przy ul. Głogowskiej 14 w Poznaniu.

O autorze

renomowany portal motoryzacyjny. Auta nowe i używane. Najlepsze salony samochodowe, komisy i warsztaty. Pokazujemy i promujemy tylko prawdziwych fachowców.

Komentarz