Nowe BMW X4

Opublikowano: 17 lutego 2018 - 10:36 Autor: Moto Replika

Nowe BMW X4 łączy w sobie typowe cechy odnoszącej nieprzerwanie sukcesy rodziny BMW X ze sportową elegancją klasycznego samochodu coupe. Modelem X4 BMW wprowadza teraz swoją jedyną w swoim rodzaju koncepcję Coupe Sportowo-Aktywnego.

BMW X4 xDrive M40d

Ten sportowy charakter podkreślać będzie szeroka paleta najnowocześniejszych, wysokowydajnych silników, napęd na cztery koła xDrive oraz ekskluzywne seryjne wyposażenie, jak np. zmienny sportowy układ kierowniczy, Performance Control, 18-calowe koła aluminiowe, sportowa kierownica obita skórą, wyposażona w łopatki do zmiany biegów, ksenonowe lampy główne i diodowe lampy przeciwmgłowe.

BMW X4 xDrive M40d

Ekstrawertyczny, dynamiczny wygląd

Nowe BMW X4 bazuje technicznie na BMW X3, ale cechuje się własnym, sportowym charakterem i jeszcze wyższą – wyraźnie! – dynamiką. Widoczne to jest już w przednim pasie auta: wysunięte szeroko na boki, wielkie wloty powietrza i charakterystyczne linie w przednim zderzaku sprawiają, że BMW X4 ze swymi typowymi dla BMW, podwójnymi lampami głównymi (na życzenie diodowymi LED) i diodowymi lampami przeciwmgłowymi już na pierwszy rzut oka wygląda na dominatora dróg. Linia dachu osiąga najwyższy punkt nad głową kierowcy, a potem subtelnie opada aż po krawędź klapy bagażnika – co podkreśla nową form typową dla nadwozi coupe. Typowa dla BMW boczna linia jest w X4 po raz pierwszy dwudzielna. Jej jedna część wspina się stromo od przednich nadkoli po tylne klamki, podczas gdy druga podkreśla muskularne kształty tylnych błotników. Także tylny pas z lampami zespolonymi o kształtach litery L, zasilanymi diodami LED, o ekskluzywnym designie X4 i dyfuzorowe wykończenie zderzaka sprawiają, że nawet stojąc, nowe BMW X4 robi wrażenie swą dynamiką. W porównaniu z BMW X3 siedziska przednie są tu umieszczone niżej o 20 mm, a tylna kanapa swą formą sugeruje dwuosobowy charakter. Razem sprawia to, że równie znakomite jakościowo i ekskluzywne wnętrze podkreśla styl coupe w nowym BMW X4. Zarazem jednak X4 zapewnia obfitość miejsca dla nawet pięciu osób, a dzięki seryjnie dzielonemu w proporcji 40:20:40 oparciu kanapy, także wysoką funkcjonalność.

BMW X4 xDrive M40d

Maksimum mocy przy maksymalnej kulturze pracy.

Do pełnego temperamentu charakteru nowego BMW X4 doskonale pasują silniki, które można do niego wybrać: 3 benzynowe i 3 turbodiesle, wszystkie z rodziny BMW EfficientDynamics. Można wybierać wśród mocy od 135 kW/184 KM do 230 kW/313 KM – a wszystkie spełniają normę emisji spalin EU6.

BMW X4 xDrive M40d

W tych ultranowoczesnych silnikach technologia BMW TwinPower Turbo jest gwarancją znakomitych osiągów przy najniższym możliwym zużyciu paliwa. I tak najmocniejszy silnik benzynowy w modelu X4 xDrive35i, 6-cylindrowa jednostka o pojemności 3,0 l, rozwija moc 225 kW306 KM i 400 Nm momentu obrotowego, a zużywa przy tym (miasto/trasa/średnia) 10,7/6,9/8,3 l/100 km i emituje średnio 193 g/km CO2. Model ten potrzebuje na rozpędzenie się do 100 km/h 5,5 s.

BMW X4 xDrive M40d

Potęga i oszczędność oraz niska emisja to także cechy modelu X4 xDrive35d. Rozwijając moc 230 kW/313 KM i moment obrotowy 630 Nm, zużywa on 6,7/5,5/6,0 l/100 km i emituje średnio 157 g/km. Ten 6-cylindrowy silnik R6 rozpędza auto do 100 km/h w 5,2 s. Najlepsze wyniki pod względem spalania i emisji uzyskuje jednak nowa generacja dwulitrowych turbodiesli. Np. w modelu X4 xDrive20d o mocy 140 kW/190 KM i momencie 400 Nm z automatyczną 8-stopniową skrzynią biegów Steptronic zużywa on 5,8-5,7/5,1-5,0/5,4-5,2 l/100 km i emituje 141-138 g/km.

BMW X4 xDrive M40d

BMW EfficientDynamics: radość z jazdy z niskim zużyciem paliwa.

Za najniższe możliwe wartości zużycia paliwa i emisji także w nowym BMW X4 odpowiada również jedyny w swoim rodzaju pakiet technologiczny BMW EfficientDynamics. Obejmuje on m.in. funkcję Auto Start Stop i żeglowania (wybiegu z odłączeniem silnika, tylko przy 8-stopniowej automatycznej skrzyni biegów Steptronic), odzysk energii hamowania, a także aktywację agregatów pomocniczych (pompy etc.) tylko wówczas, gdy są potrzebne. Wszystko to gwarantuje maksymalizację ekologiczności przy największej radości z jazdy.

BMW X4 xDrive M40d

BMW ConnectedDrive: usługi, Apps i wsparcie kierowcy.

W nowym BMW X4 widać, jak konsekwentnie BMW rozwija wizję inteligentnego połączenia kierowcy i samochodu ze światem zewnętrznym. Do najważniejszych nowości w systemie ConnectedDrive zastosowanym w nowym BMW X4 należą np. sterownik iDrive zintegrowany z gładzikiem (touch pad na wierzchu pokrętła), co pozwala wprowadzać w najłatwiejszy sposób litery i cyfry za pomocą palca, asystent parkowania, pełnokolorowy wyświetlacz przezierny Head-Up Display, nieoślepiający system głównych lamp dalekosiężnych oraz Driver Assistent Plus, obejmujący m.in. ostrzeżenie o niezamierzonym opuszczeniu pasa, aktywny regulator prędkości z funkcją Stop&Go oraz ochroną pieszych.

BMW X4 xDrive M40d

Ponadto system ConnectedDrive zapewnia dopływ informacji drogowych w czasie rzeczywistym (RTTI), usługę Consierge oraz inteligentne wzywanie pomocy. A dzięki funkcji Apps można pozostawać w stałym kontakcie z takimi serwisami sieciowymi, jak Facebook, Twitter, AUPEO! czy platformy muzyczne Napster lub Deezer.

BMW X4 xDrive M40d

Dalsze informacje nt. oficjalnych danych o zużyciu paliwa, emisji CO2 oraz pobieranej energii elektrycznej nowych samochodów osobowych zawarte są w następujących wytycznych: „Leitfaden über Kraftstoffverbrauch, die CO2-Emissionen und den Stromverbrauch neuer Personenkraftwagen” („Wytyczne o zużyciu paliwa, emisji CO2 oraz pobieranej energii elektrycznej nowych samochodów osobowych”), które można otrzymać we wszystkich punktach dealerskich, w Deutsche Automobil Treuhand (DAT), Hellmuth-Hirth-Str. 1, 73760 Ostfinden-Schamhausen, oraz http://www.dat.de (plik pdf 2,7 MB).

BMW X4 xDrive M40d

Nowe BMW X4 po raz pierwszy wprowadza koncepcję Sports Activity Coupe średniej wielkości do klasy premium. Podobnie jak wciąż jedyny w swoim rodzaju na rynku i wciąż odnoszący sukcesy model BMW X6, który znalazł już 250 000 nabywców, tak i BMW X4 prezentuje się absolutnie wyjątkowo. W doskonały sposób łączy w sobie muskularność Sports Activity Vehicles (SAV) oraz sportową elegancję klasycznego coupe.

BMW X4 xDrive M40d

Jedyny w swoim rodzaju wyraz radości z jazdy.

BMW X4 bazuje technicznie na BMW X3, ale już od pierwszego rzutu oka widać jego dynamiczną osobowość i o wiele wyższy temperament. Mierząc 4671 mm, jest o 14 mm dłuższe od X3, za to o 36 mm niższe (1624 mm) i przekonuje do siebie perfekcyjnie wyważonymi proporcjami oraz jednorodnością charakterologiczną. Szeroko wyprowadzone, wielkie wloty powietrza oraz precyzyjnie zarysowanie linie charakteru w przednim zderzaku sprawiają, że X4 wygląda muskularniej i agresywniej. Jednocześnie zastosowane proporcje obniżają optycznie środek ciężkości, sygnalizując wyższą dynamikę jazdy. Podkreślają to także diodowe światła przeciwmgielne LED pod typowymi ksenonowymi podwójnymi lampami – opcjonalnie LED-owymi. Takie „trójoczne” uszeregowanie cechuje „twarz” każdego modelu BMW X.

Poprowadzona jak w aucie coupe linia dachu w BMW X4 ma swój najwyższy punkt ponad miejscem, gdzie jest głowa kierowcy – co zgadza się z typowym dla marki zorientowaniem auta na kierowcę – i łagodnie opada potem aż do krawędzi klapy bagażnika. Takie poprowadzenie linii nie pozostawia wątpliwości co do charakteru BMW X4. Jego formalna wyjątkowość zyskuje dodatkowe potwierdzenie w nowej interpretacji typowej dla BMW bocznej linii przetłoczeń – tu jest po raz pierwszy podwójna. Jedna jej część biegnie stromo od przedniego nadkola do tylnej klamki, co sygnalizuje ogromną dynamikę jazdy nowego BMW X4. Jednocześnie druga z linii wzmacnia optycznie atletyczny charakter tylnych błotników. Doskonale dopełnia ten obraz wyrazisty rysunek tylnych słupków wskazujących na potężnie umięśniony „‚tors” auta, a także szeroki i płaski tył samochodu, który nawet w stojącym samochodzie ukazuje jego ogromne osiągi.

Sportowo-ekskluzywne wnętrze.

Wnętrze nowego BMW X4 to harmonijna synteza sportowego charakteru i ekskluzywności. W porównaniu z BMW X3 siedzi się tu niżej, pod niżej przebiegającym dachem – jak w klasycznym sportowym coupe. Podobny przekaz niesie kanapa tylna, która wygląda jak miejsce dla dwojga, ale która w rzeczywistości oferuje przestrzeń dla trzech osób. Bardzo przekonująco wypadają zdolności transportowe auta – bagażnik mieści 500 do 1400 l, co można wszechstronnie wykorzystać dzięki kanapie seryjnie dzielonej w proporcjach 40:20:40. Codzienna użyteczność BMW X4 to także automatycznie otwierana i zamykana tylna klapa – na życzenie nie tylko przez naciśnięcie przełącznika, ale i bezdotykowo, gestem stopy pod zderzakiem. Wszystkie wersje BMW X4 wyposażone są seryjnie w radio Professional z kontrolerem iDrive i centralnym wyświetlaczem. Znakomitą ergonomię nowego BMW X4 można wznieść na poziom perfekcji przez zamówienie systemu nawigacyjnego Professional, którego obecność na pokładzie oznacza także obecność nowego kontrolera iDrive iTouch – którego górna płaszczyzna jest gładzikiem. Można na nim palcem pisać litery lub cyfry, które system przyporządkowuje do danych nawigacji lub książki telefonicznej.

Jakość i ekskluzywność kabiny to także świetne materiały, eleganckie akcenty galwaniczne, dwustrefowa automatyczna klimatyzacja i lśniąca optyka „Black Panel” oraz aluminiowe listwy ozdobne w panelach z drewnianymi inkrustacjami. Wyjątkowy charakter nowego BMW X4 dodatkowo podkreśla jego jeszcze bogatsze seryjne wyposażenie niż w obfitym pod tym względem X3. I tak X4 fabrycznie ma na pokładzie automatyczne sterowanie klapą bagażnika, sportową skórzaną kierownicę z łopatkami do zmiany biegów (poza modelem X4 xDrive20d z 6-stopniową manualną skrzynią biegów), sportowy układ kierowniczy o zmiennym przełożeniu, Performance Control, tylne czujniki parkowania, ksenonowe lampy główne, lampy przeciwmgłowe LED i 18-calowe felgi aluminiowe w designie V.

Pakiet M Sport i xLine dla maksymalnej indywidualizacji.

Dzięki pakietowi M Sport znakomita dynamika BMW X4 może być uwidoczniona jeszcze wyraźniej. W skład tego pakietu wchodzą pakiet aerodynamiczny M, nadający samochodowi niezrównany wygląd. Sportowy charakter auta znajduje znakomite wsparcie w stylistyce BMW Individual Hochglanz Shadow Line, a sportowy układ jezdny M wzmacnia doznania z jazdy. 6 specjalnych lakierów, w tym nowy kolor Melbourne Red metalic, 4 specjalne listwy ozdobne do kabiny, sportowe fotele z różnymi obiciami materiałowo-skórzanymi i skórzanymi, podsufitka antracytowa BMW Individual, skórzana kierownica M, listwy progowe M, podnóżek M oraz ekskluzywne aluminiowe felgi w rozmiarach 18, 19, a nawet 20 cali dopełniają tego wyjątkowego obrazu.

Poza typowo dla BMW szeroką paletą różnych kolorów, kół, obić i listew ozdobnych, nabywca BMW X4 ma w ramach pakiety xLine możliwość jeszcze większej indywidualizacji swego auta. Do dyspozycji są dwa ekskluzywne wzory felg (18 i 19 cali), a także 6 indywidualnych tapicerek materiałowych i skórzanych oraz jedna listwa wykończeniowa.

O autorze

renomowany portal motoryzacyjny. Auta nowe i używane. Najlepsze salony samochodowe, komisy i warsztaty. Pokazujemy i promujemy tylko prawdziwych fachowców.

Komentarz