Porsche 718 Boxster

Opublikowano: 27 stycznia 2016 - 08:16 Autor: Moto Replika

20 lat po premierze pierwszej generacji Porsche Boxster producent z Zuffenhausen restrukturyzuje swoją ofertę roadsterów z silnikiem umieszczonym centralnie. Ich nowe wcielenie nosi oznaczenia 718 Boxster oraz 718 Boxster S. Dwuosobowe kabriolety są teraz mocniejsze, a jednocześnie bardziej oszczędne. To hołd, jaki składają sportowemu Porsche 718 z 4-cylindrowymi jednostkami umieszczonymi centralnie, które w latach 60. odniosło szereg sukcesów na torach wyścigowych.

718 Boxster

718 Boxster

Sercem najnowszej serii modelowej jest nowo opracowany, 4-cylindrowy silnik typu bokser z turbodoładowaniem. Porsche 718 Boxster dysponuje 2-litrową jednostką o mocy 220 kW (300 KM), a 718 Boxster S – 2,5-litrową, o mocy 257 kW (350 KM). Ta druga wyróżnia się turbosprężarką o zmiennej geometrii łopatek.

Względem poprzedniego Boxstera imponuje zarówno przyrost mocy – w obu modelach wynosi on 26 kW (35 KM), jak i efektywność paliwowa nowych silników. Zużycie paliwa spadło tu nawet o 13%.

Nowe zestrojenie podwozia i mocniejsze hamulce zapewniają pasjonujące, sportowe doznania z jazdy. Kompleksowo zmienił się także design – pomijając pokrywy bagażników, przednią szybą i dach, karoseria została całkowicie przeprojektowana. W kabinie uwagę zwraca nowy panel deski rozdzielczej oraz montowana w standardzie, najnowsza generacja systemu multimedialnego Porsche Communication Management (PCM) z ekranem dotykowym. Na życzenie oferowany jest moduł nawigacji.

718 Boxster S

718 Boxster S

Wydajne 4-cylindrowe jednostki turbo
Wraz z premierą nowej linii modelowej 718 Boxster firma Porsche powraca do tradycji budowania sportowych aut z 4-cylindrowymi silnikami typu bokser. Zastosowanie turbodoładowania pozwoliło znacząco podnieść ich moment obrotowy. 2-litrowa jednostka w 718 Boxster osiąga maksymalny moment obrotowy o wartości 380 Nm (+100 Nm), dostępny w szerokim zakresie 1950-4500 obr./min. 2,5-litrowy motor w 718 Boxster S generuje jeszcze wyższą siłę napędową – 420 Nm (+60 Nm) w przedziale 1900-4500 obr./min.

W rezultacie nowe modele 718 Boxster mają jeszcze lepsze osiągi. 718 Boxster – z przekładnią PDK oraz pakietem Sport Chrono – przyspiesza od 0 do 100 km/h w 4,7 s (o 0,8 s szybciej) i rozwija prędkość maksymalną 275 km/h. 718 Boxster S z takim samym wyposażeniem na sprint do „setki” potrzebuje jedynie 4,2 s (o 0,6 s mniej), a jego prędkość maksymalna wynosi 285 km/h.

Koncepcja turbodoładowania Porsche służy poprawie osiągów przy jednoczesnym obniżeniu zużycia paliwa. W przypadku modelu 718 Boxster 4-cylindrowy silnik połączony z przekładnią PDK na każde 100 km w cyklu NEDC potrzebuje 6,9 l (o 1,0 l/100 km mniej). 2,5-litrowy bokser napędzający roadstera 718 Boxster S ze skrzynią PDK zużywa jedynie 7,3 l/100 km (o 0,9 l/100 km mniej).

Standardowo obie „718” wyposażone są w 6-biegową przekładnię manualną. Na życzenie dostępna jest dwusprzęgłowa przekładnia Porsche Doppelkupplung (PDK), teraz wyposażona w oszczędzające paliwo wirtualne biegi.

718 Boxster S

718 Boxster S

Nowy design podkreśla ostrzejszy profil
Linia modelowa 718 od pierwszej chwili przyciąga uwagę – przedni pas nowego roadstera ma znacznie mocniejszą, bardziej męską rzeźbę. Nową koncepcję turbodoładowanego silnika zdradzają znacznie większe wloty powietrza. Całość uzupełnia nowy kształt biksenonowych reflektorów ze zintegrowanymi światłami do jazdy dziennej LED (opcjonalnie, po raz pierwszy, dostępnymi w czteropunktowej formie).

Z boku nowy model można rozpoznać między innymi za sprawą na nowo stylizowanych lusterek i osłon progowych. W drzwiach pojawiły się pozbawione dodatkowej obudowy klamki, a model 718 Boxster S w standardzie otrzymuje nowe, 19-calowe obręcze. Na życzenie można zamówić obręcze o średnicy 20 cali.

Przeprojektowany tył roadsterów wygląda teraz na znacznie szerszy – zwłaszcza dzięki ozdobnemu pasowi ze zintegrowanym napisem Porsche pomiędzy nowymi, LED-owymi lampami. Ich znakiem są czteropunktowe światła hamowania i trójwymiarowy układ diod.

Bardziej sportowe nastawy dla większej zwinności
W dziedzinie dynamiki jazdy nowy roadster wzoruje się na oryginalnym 718. Kompletnie przestrojone podwozie pozwala pokonywać zakręty jeszcze pewniej. Elektromechanicznie wspomagany układ kierowniczy ma o 10% bardziej bezpośrednie przełożenie. Dzięki temu nowe Porsche 718 Boxster jest zwinniejsze i łatwiejsze w prowadzeniu, zarówno na torze, jak i w codziennej eksploatacji.

Minus 10, minus 20: Porsche Active Suspension Management
Za dopłatą roadstery oferowane są z obniżonym o 10 mm zawieszeniem Porsche Active Suspension Management (PASM). Po raz pierwszy 718 Boxster S dostępny jest też ze sportowym zawieszeniem PASM z prześwitem obniżonym o 20 mm. Aktywne podwozie, również zestrojone na nowo, jeszcze skuteczniej godzi komfort na dalekich trasach ze sportową sztywnością.

Rozbudowany pakiet Sport Chrono dla dynamicznej jazdy
Tak jak w przypadku 911, opcjonalny pakiet Sport Chrono, poza ustawieniami Normal, Sport i Sport Plus, dodatkowo obejmuje teraz program Individual. W modelach z przekładnią PDK pojawił się też przycisk Sport Response, zlokalizowany pośrodku przełącznika trybów jazdy. Podobnie jak w wyścigach, umożliwia on załączenie wyjątkowo spontanicznej charakterystyki silnika i skrzyni.

718 Boxster S

718 Boxster S

Wnętrze z nowym systemem PCM w standardzie
Na kierowcę 718 Boxster czeka typowy kokpit Porsche, wzbogacony jednak o szereg nowości – takich jak nowy panel instrumentów. Kolejnym kluczowym elementem wnętrza nowego roadstera jest jednostka Porsche Communication Management (PCM) z przygotowaniem do podłączenia telefonu komórkowego, interfejsem audio i nagłośnieniem Sound Package Plus o mocy 110 watów. PCM można dostosować do własnych potrzeb i rozbudować o opcjonalne moduły – np. moduł nawigacji z funkcją sterowania głosowego, która ułatwia wprowadzanie parametrów celu. Jego rozszerzenie stanowi moduł Connect Plus zapewniający dostęp do usług internetowych.

W polskich salonach nowe auta sportowe Porsche z silnikiem umieszczonym centralnie zadebiutują 30 kwietnia 2016 roku.

O autorze

renomowany portal motoryzacyjny. Auta nowe i używane. Najlepsze salony samochodowe, komisy i warsztaty. Pokazujemy i promujemy tylko prawdziwych fachowców.

Komentarz